مقالات

انتخاب صندلی اداری استاندارد انتخاب صندلی اداری استاندارد on1/11/2018 12:48:22 PM N/A

انتخاب صندلی اداری استاندارد

صندلی اداری استاندارد در دنیای امروز چه نقشی را ایفاء میکند؟

امروزه در تمام جهان بیشتر کسب و کارها آنلاین شده است. افزون بر آن مشاغل بسیاری توسعه یافته و هرکدام قسمت عمده منابع انسانی خود را در بخش اداری متمرکز نموده اند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و هم اکنون اکثر فرآیندهای کاری و حتی دولتی به صورت الکترونیک درآمده است. بانکها و موسسات مالی، بنگاههای صنفی، شرکتهای تولیدی و خدماتی و حتی انواع فروشگاهها امروز به سوی ارائه خدمات آنلاین  پیش میرود. همه اینها به این معناست که امروز بیش از هروقتی نیروهای کار در ادارات و دفاتر و شرکتها، روز خود را پشت میز کار سپری میکنند.پس انتخاب یک صندلی اداری و کارمندی استاندارد یا ارگونومیک یکی از ملزومات اصلی مبلمان اداری و صندلی های ادری می باشد.

فراگیرتر شدن کامپیوترها و گسترش کاربردهای گوناگون آن، به کارگیری صندلی اداری استاندارد  افزایش یافته و به تبع آن سطح جدیدی از پدیده های مثبت و منفی را در فراروی انسان مدرن قرار داده است که از مهمترین پدیده های منفی میتوان به آسیبهای اجتماعی و خسارات بهداشتی و پزشکی اشاره نمود. این تحول فراگیر و تبدیل شدن بسیاری از عملکردهای زندگی به نرم افزار، به رشد سریع عوارض بهداشتی نیز منجر شده که عمده ترین آنها، مشکلات بینایی و سردردهای میگرنی ناشی از تشعشعات مانیتورها و همچنین آسیبهای کالبدی و اسکلتی است که در اثر نشستن در بازه های زمانی طولانی بروز خواهدنمود.

 

صندلی اداری استاندارد.

 

در دهه نود میلادی با افزایش ساعات نشستن افراد در مقابل صفحه نمایش کامپیوترها، این بیماری ها نیز افزایش یافت و درصد کاربران کامپیوتر که دچار این مشکلات میشدند روز به روز بالاتر میرفت. این امر در اواخر دهه نود و اوائل هزار سوم تبدیل یه یک بحران سراسری در بیشتر کشورهای جهان شد و دغدغه خاطر بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران و شرکتهای گوناگون گردید. تا اینکه با کوششهای بسیار انقلاب عظیمی در صنایع وابسته پدید آمد؛ «انقلاب صندلی اداری»

اگر کارمندان و افرادی که امور شغلی خود را پشت میزهایشان با صندلی های اداری انجام میدهند، از میزان دقیق مجموع ساعاتی که روی صندلی مینشینند، آگاه شوند، به سختی شوکه خواهند شد. کسانی که حدوداً 40 ساعت در هفته کار میکنند، در مجموع، دست کم سالی 2000 ساعت را روی صندلی های اداری خود مینشینند. این رقم وقتی به تمام سالهای کاری یک شخص تعمیم داده شود، به طرز غافلگیر کننده ای درمی یابیم، که این اشخاص بخشی از مدت عمر خود را روی صندلی های اداری سپری میکنند.

علیرغم این محاسبات، معمولا افراد پول هنگفتی صرف خرید میز خود میکنند، یعنی بسیار بیشتر از بودجه ای که به خرید صندلی اداری طبی اختصاص میدهند، و تقریبا این امر حتی در مورد افرادی که دفتر کار خود  را در منزل دائر نموده اند، نیز صادق است.

این در حالی است که اغلب آنها بیشتر از مدت زمانی را که در خواب هستند، روی صندلیهای خود و در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر میگذرانند. با نگاهی به داده های فوق و با یک بررسی اجمالی در می یابیم که اهمیت تهیه یک صندلی اداری چه در منزل و چه در دپارتمان اداری و شرکتها، تا چه میزان ضروری و حیاتی است.

 

صندلی اداری استاندارد طبی

 

صندلی اداری استاندارد ایمن برای افرادی که پشت میز کار میکنند، اهمیت به سزایی دارد، به این جهت که ضمن تامین آسودگی و راحتی، از سلامتی آنها نیز محافظت بعمل می آورد.

به طور معمول کار کردن در دفاتر یا ادارات، مستلزم صرف وقت زیاد در حالت نشسته است که در این وضعیت، فشار زیادی به نواحی گوناگون بدن، از جمله ستون فقرات وارد می آید. برای جلوگیری از بروز و پیشروی ناراحتی‌ها و عوارض گوناگون ناحیه کمر و ستون فقرات، بسیار مهم است که شما  از یک صندلی اداری ارگونومیک بهره ببرید که ضمن داشتن طراحی مناسب، از ناحیه کمر و قسمت تحتانی ستون مهره ها نیز به خوبی حفاظت کند، و همچنین موجب اصلاح وضعیت نشستن گردد.

اما بهترین نوع صندلی اداری استاندارد کدام است؟ صندلی های اداری بسیاری در بازار وجود دارد، اما یک صندلی اداری با کیفیت و ایمن باید از جهات مختلف دارای خصوصیاتی باشد. موارد مهمی وجود دارند که باید در انتخاب یک صندلی اداری ارگونومیک، به آنها توجه داشت. وجود این ملاحظات در طراحی صندلی ادارای، سبب میشود تا هر کاربر با توجه به ویژگی های فیزیکی و نوع نیازهای خود بتواند بهترین بهره را از آن ببرد.

انتخاب صحیح یک صندلی اداری یکی از مهمترین عوامل رشد بهره وری و کاهش ریسک ابتلا به عوارض ناشی از نشستن طولانی مدت می باشد.  صندلی اداری باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع، و همچنین دارای پشتی بلند با طراحی منطبق با انحنای ستون مهره ها باشد. پشتی صندلی اداری باید قابلیت تنظیم زاویه و قفل شدن در زاویه دلخواه را دارار باشد. معمولا بهترین زاویه تنظیم پشتی به هنگام کار حدود 110 درجه است. این زاویه کمترین فشار را به کمر وارد می‌کند و برای کار با رایانه بهترین دسترسی را در اختیار کاربر قرار میدهد. اگر هم صندلی اداری پشت سری داشته باشد این زاویه می‌تواند بیشتر شود اما با نبود پشت سری، شخص مجبور می‌شود برای نگاه کردن به مانیتور ، گردن را خم کند و در نتیجه فشار به گردن افزوده می شود.

 

صندلی ارگونومیک اداری

 

تشک و پشتی صندلی اداری نباید خیلی نرم باشد. هرچند که پشتی و نشیمنگاه صندلی اداری باید کاملا راحت باشد اما نه در حدی که شخص مانند مبل راحتی در صندلی فرو رود و اجازه جا به جایی نداشته باشد. وقتی در چنین حالتی فرد برای مدت طولانی در وضعیتی ثابت قرار می‌گیرد، وضعیت صحیح نشستن بدن از بین رفته و خون رسانی به نقاطی از بدن مختل می‌گردد. پشتی و نشیمنگاه صندلی اداری ارگونومیک دارای انحنا و طراحی مطابق با آناتومی طبیغی بدن میباشد، و در هنگام نشستن شکل اولیه خود را حفظ میکند.

ارتفاع صندلی اداری باید قابل تنظیم باشد و بر اساس قد کاربر تنظیم گردد. ارتفاع نشیمنگاه نه باید زیاد بلند باشد که پای فرد به زمین نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که پشت ران از کف صندلی بلند شود و پاها به سمت شکم جمع شوند. صندلی‌های اداری ساتاندارد باید قابل تنظیم و دارای 5  پایه ستاره ای باشند. وهر فردی بتواند  متناسب با شرایط خود ارتفاع صندلی را تنظیم کند. همچنین صندلی اداری باید دسته دار باشد و ارتفاع این دسته نیز قابل تنظیم  باشد تا زمانی کابر مشغول کار است آرنج و ساعد وی در وضعیت ایمن و مناسبی قرار گرفته و تحت زاویه صحیح روی دسته صندلی قرار گیرد. در غیر اینصورت اعصاب و عضلات ممکن است دچار کشیدگی یا گرفتگی شدید گردند.

 

ارتفاع صندلی اداری

 

پشتی صندلی اداری استاندارد باید انحناء S شکل داشته باشد که گودی کمر را در زمان تکیه دادن به آن به طرز صحیح پوشش دهد. کفی و پشتی صندلی باید از متریال مناسبی باشند و بهتر است ضد عرق باشد و از نوع بافت تنفسی باشد تا فرد عرق نکند و لباس به بدنش نچسبد.

همچنین درد مچ از شایع  ترین مشکلات کسانی است که ضمن کار با کامپیوتر از صندلی های غیر استاندارد استفاده می‌کنند. بهترین زاویه برای مچ زاویه خنثی است. یعنی مچ نباید بیش از 5 درجه به سمت داخل یا خارج انحراف داشته باشد. صندلی اداری طبی ارگونومیک به دلیلی قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمنگاه و ارتفاع دسته، این شرایط را ایجاد میکند که هنگام تایپ کردن یا کار با ماوس، دستها در زاویه صحیح قرار بگیرند.

پشتی صندلی اداری استاندارد همانطور که ذکر شد باید دارای طراحی منطبق با فرم طبیعی بدن باشد، و ضمن محافظت از ناحیه گودی کمر، سرتاسر ستون فقرات از گردن تا لگن کاربر را به طور کامل پوشش دهد. همچنین تعبیهیک مفصل گردشی با حرکت آزاد در کفی صندلی های اداری ارگونومیک، باعث میشود تا شخص بدون وارد نمودن فشار و کش و قوس اضافی به بدن خود به راحتی به اطراف میز دسترسی داشته و بدون احساس خستگی به انجام وظایف خود بپردازد.

 

حداقل 85 درصد از کسانی که به طور مستمر از کامپیوتر و صندلی و میز کامپیوتر بهره میگیرند، در مقاطعی دردهای ستون فقرات و گودی کمر، یا عوارض گردن و شانه ها را تجربه نموده اند، که شایع ترین این دردها دردهای قسمت تحتانی ستون مهره ها یا اصطلاحا گودی کمر و توده خلفی بالای لگن خاصره میباشد. موضوع اینجاست که این دردها تنها آزاردهنده و تحمل ناپذیر نیستند، بلکه میتوانند منجر به کاهش سطح بهره وری عمومی، وارد آمدن خسارات هنگفت اقتصادی، هدر رفتن زمان و انرژی و آسیبهای جبران ناپذیر تندرستی شوند. آمارها نشان میدهد بیش از 70 درصد از کسانی که دچار دردهای ناشی از نشستن مستمر هستند، از یک صندلی اداری باکیفیت و طبی استفاده نمی کرده اند. این امر دو دلیل عمده دارد، یکی عدم آگاهی از اهمیت به کارگیری یک صندلی ایمن هنگام کار با کامپیوتر است و دیگری بالاتر بودن نسبی قیمت این نوع از صندلی ها.

 

تقریبا تمامی افرادی که در آنها عوارض ناشی از نشستن مستمر شدت یافته و مجبور به دریافت خدمات پزشکی و درمانی شده اند، اذعان میکنند به کارگیری به موقع یک صندلی اداری ایمن، به مراتب به صرفه تر از هدر رفتن وقت، انرژی، پول و بروز صدمات جبران ناپذیر سلامتی میباشد. شاید هنوز هم بسیاری از افراد به اهمیت این موضوع پی نبرده باشند، اما سوابق آماری نشان میدهد تهیه و به کارگیری صندلی اداری استاندارد، ضمن افزایش چشمگیر بهره وری کاری، به مراتب بسیار ارزانتر از هزینه های درمانی و خسارات گوناگون ناشی از ابتلا به عوارض مذکور تمام میشود.

 پس اگر شما هم از آن دسته از کاربران کامپیوتر هستید که هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند، بهتر است همین امروز به فکر پیشگیری از بروز خطرات جبران ناپذیر آینده باشید.

 

صندلی اداری دی ایکس ریسر

کلمات کلیدی
صندلی اداری صندلی مدیریتی صندلی ارگونومیک صندلی کامپیوتر صندلی طبی صندلی اداری و مدیریتی صندلی کارمندی صندلی دی ایکس ریسر صندلی استاندارد