مقالات

مزایا صندلی اداری مزایا صندلی اداری on1/7/2018 11:33:53 AM N/A

مزایا صندلی اداری

 

مزایای صندلی اداری ارگونومیک

احتمالا شما هم مثل اغلب خوانندگان این مطلب، هر روز زمان زیادی را صرف نشستن بر  صندلی اداری جهت انجام کارهای خود میکنید، بدون اینکه برنامه منظمی را برای استراحت متناوب در خلال ساعات کار داشته باشید. تحقیقات بارها و بارها نشان داده اند که نشستن طولانی مدت در یک حالت بر روی صندلی، بدون تحرک و استراحت، از جمله رفتارهایی است که میتواند برای سلامتی زیانبار باشد. اینجاست که اهمیت استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک مشخص میشود. در واقع هرگاه که شما به ارتقاء لوازم و بهبود تجهیزات محیط کار می اندیشید، احتمالا صندلی اداری ایمن اولین گزینه ای است که به ذهنتان خطور میکند. علیرغم تمام اطلاعاتی که امروزه در خصوص مزایای استفاده از صندلی های اداری ارگونومیک در دسترس همه قرار دارد، باز هم عده زیادی از مردم، از اقدام موثر در این زمینه سر باز میزنند، و در بیشتر موارد دلیل این امر قیمت صندلی ارگونومیک میباشد. اما چرا قیمت صندلی های اداری ارگونومیک بالاتر از صندلی های عادی است؟ در این مقاله ما به نکاتی میپردازیم تا روشن شود چرا ما باید از صندلی اداری ارگونومیک بهره بگیریم و با ذکر دلایلی تشریح خواهیم نمود چگونه بودجه ای که صرف خرید یک صندلی اداری ارگونومیک میکنید، میتواند به منزله یک سرمایه گذاری پرمنفعت تلقی شود.و نگاهی نیر بر روی قیمت های صندلی های اداری خواهیم داشت

 

4 دلیل برای استفاده از صندلی اداری ارگونومیک

 

راحت نبودن صندلی هاو صدمات نشستن مستمر هزینه دارد.

وقتی از یک فروشگاه مبلمان اداری بازدید میکنید، ممکن است با دیدن قیمت صندلی های اداری تصور کنید که آنها گران هستند، اما با یک بررسی اجمالی در خصوص برآورد خسارات ناشی از آسیبهای محل کار، در می یبایم که خرید یک صندلی ارگونومیک  تا چه حد میتواند مقرون به صرفه بوده و مانع بروز خطرات جدی برای سلامتی گردد. آسیبهای وارده در اثر نشستن طولانی و هزینه های متعدد ناشی از این آسیبها، باعث میشود که اهمیت و ارزش صندلی اداری ارگونومیک برای یک سازمان انکار ناپذیر گردد، زیرا از طریق صرف بودجه خرید آن، ضمن حفاظت از تندرستی کارکنان، بهره وری کاری مجموعه نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

 

صندلی اداری

 

تحقیقات نشان میدهد آسیبهای ستون مهره و گودی کمر، رایج ترین علت از کارافتادگی نیروهای کار و طرح دعاوی قانونی و اخذ غرامت از صاحبان مشاغل در آمریکا و اغلب جوامع صنعتی از جهت نداشتن صندلی اداری ارگونومیک بوده است. چنانچه در این زمینه از یک کارشناس مشاوره بگیرید، به شما خواهد گفت که راهکار اصولی و استاندارد مقابله با آسیبهای مهره و عوارض کمر در کارکنان ادارات، ایمن سازی تجهیزات محیط کار و استفاده از صندلی های اداری ارگونومیک است که محافظت ویژه ای از انحنای طبیعی ستون فقرات و ناحیه تحتانی کمر به عمل می آورد.

در مورد قیمت صندلی های اداری ارگونومیک نیز نکات قابل توجهی وجود دارد. به طور میانگین قیمت یک صندلی ارگونومیک با کیفیت در بازار حدود 500 دلار میباشد. آسیب جسمانی وارده به کارکنان یک سازمان –صرفنظر از خسارات جنبی- میتواند هر هفته بیشتر از این مبلغ باشد. ضمن اینکه باید به این مضرات، زیانهای مالی غیرمستقیم که در اثر عدم حضور پرسنل آسیب دیده در محل کار ایجاد میشود را نیز افزود. اگر خسارات احتمالی ناشی از این صدمات را که در طول زندگی یک فرد شاغل به او تحمیل میشود، در نظر آوریم، خواهیم دید که قیمت یک صندلی اداری ایمن  برای پیشگیری از این خطرات چندان گزاف نیست. اگر قیمت صندلی را تقسیم بر سالهای کاری فرد نماییم، در می یابیم که برای حفاظت و ایمنی در حین کار، سالانه بهای ناچیزی را صرف خواهیم نمود. با این مقایسه ها ارزش و مقرون به صرفه بودن تهیه صندلی ارگونومیک بیش از پیش بر ما آشکار میشود. البته ما ادعا نمیکنیم که به صرف استفاده از یک صندلی اداری با کیفیت تمام صدمات ناشی از کار در ادارات برطرف میشود، اما به جرات میتوان اذعان داشت که در صورت بهره گیری از آن و رعایت برخی نکات مهم ایمنی و ارگونومی، این آسیبها به حداقل ممکن تنزل می یابد. به عبارت دیگر این بهترین و در دسترس ترین راه حل برای پیشگیری از خطرات مذکور می باشد.

 

 

یک صندلی اداری ارگونومیک همانند یک دستکش اندام شما را در بر میگیرد.

داشتن یک صندلی ارگونومیک با کیفیت به این معناست که آن کاملا با ویژگیهای فیزیکی و بدنی شما هماهنگ بوده و فضایی مابین بدن و صندلی وجود ندارد. درست مثل وقتی که  دست شما به آسانی درون یک دستکش که کاملا اندازه شماست، جای میگیرد. یک صندلی اداری ارگونومیک به گونه ای طراحی شده که به خوبی از وضعیت طبیعی بدن شما را پشتیبانی نموده و الگوی نشستن را اصلاح میکند. اما برای نیل به این منظور شما باید صندلی ای را برگزینید که با سایز بدن و گروه اندامی شما منطبق باشد. اگر به دسته های گوناگون ابعاد و گروههای اندامی افراد مختلف نگاه گنید، تفاوت صندلی های معمولی که برای همه گروههای کاربران ساخته شده، و صندلی های ارگونومیک که دارای سایزبندی بر اساس گروههای اندامی گوناگون میباشد، را در می یابید. یک صندلی معمولی با همه ساز و کار تنظیمی که ممکن است داشته باشد، باز هم نمیتواند برای تمام افراد با اندازه ها و وزنهای متفاوت مناسب و ایمن باشد. بنابراین شما باید برای تهیه یک صندلی ارگونومیک ایمن به سراغ آن دسته ای بروید که برای قد و وزن و گروه اندامی مختص به خودتان طراحی شده است.

 

 

ارگونومیک صندلی اداری

 

 

استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک ، به معنای امنیت و محافظت از کمر و ستون مهره هاست.

 صندلی های اداری ارگونومیک بخش ویژه ای برای محافظت از ستون مهره و ناحیه گودی کمر تعبیه شده است، یک بالشتک طبی با شکلی منطبق با ناحیه مذکور که یکی از مهمترین تفاوتهای قیمت صندلی اداری ارگونومیک با صندلی های معمولی میباشد. به نظر میرسد که این عامل ارزشمندترین ویژگی این نوع و یکی از مهمترین مزایای آن برای سازمانها نیز میباشد.  این بخش به گونه ای طراحی شده است که ضمن توزیع صحیح نیروی وارده به مهرهای انتهای ستون فقرات، و جلگیری از تمرکز فشار در این نواحی، از انحنای طبیعی ستون مهره ها نیز به خوبی پشتیبانی میکند و از این طریق مانع بروز آسیبهای مهره ای میگردد. تحقیقات بیشمار در این زمینه اثبات نموده اند که پشتیبانی بهینه از ناحیه گودی کمر، مهمترین عامل بروز کمردرد های مزمن نیز میباشد. این بالشتک با قابلیت انطباق دقیق در ناحیه گودی کمر قابل تنظیم میباشد. بنابراین بعد از نشستن روی صندلی اداری ارگونومیک، نخست آن را تنظیم کنید. نحوه تنظیم آن بستگی به نوع صندلی شما دارد. این کار در برخی از مدلها از طریق تغییر وضعیت عمودی تکیه گاه انجام میشود، ولی در طراحی های کاربردی تر خود بالشلک را میتوان در جهت بالا یا پایین حرکت داد و در موضع مناسب ثابت نمود. حتی در برخی از مدلها میتوان فشار بالشتک پشتیبان گودی کمر را نیز تنظیم نمود که البته این گزینه تنها در مدلهایی یافت میشود که قیمت بسیار بالایی دارند.

 

 

قیمت صندلی اداری ارگونومیک

 

 

 

 

تنظیمات مضاعف صندلی اداری ارگونومیک

وقتی صحبت از صندلی اداری ارگونومیک به میان می آید، مهمترین خصیصه ای که در ذهن تداعی میگردد، قابلیت تطبیق و سازگاری بالای این صندلی ها با بدن کاربر است، که صندلی های معمولی به هیچ وجه از چنین مزیتی برخوردار نیستند. چندی از خصوصیات تنظیمی این صندلی ها عبارتند از:

  • قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی
  • قابلیت تنظیم بالشتک گودی کمر ( ارتفاع و بعضا فشار)
  • قابلیت اعمال زاویه دلخواه برای سطوح صندلی (نشیمنگاه و تکیه گاه)
  • مکانیزم تنظیمی کفه نشیمنگاه صندلی اداری
  • قابلیت تنظیم دسته صندلی (ارتفاع، زاویه)

آخرین توصیه ای که در اینجا  می آوریم این است که یک صندلی اداری ارگونومیک با کیفیت میتواند به راحتی کارکردی در سطح صندلی های معمولی غیر ایمن داشته باشد، اگر با شرایط فیزیکی کاربر  منطبق نبوده یا بخوبی تنظیم نشده باشد. پس با ویژگی های و عملکرد یک صندلی اداری ارگونومیک آشنا شوید هنگام خرید آن نیازهای خود را در نظر بگیرید تا محیط کار خود را امن و بی خطر نمایید.

کلمات کلیدی
صندلی اداری و مدیریتی صندلی اداری صندلی طبی مزایای صندلی اداری ارگونومیک ارگونومیک صندلی مدیریتی قیمت صندلی اداری صندلی کامپیوتر