مقالات

چگونه مدیر خود را متقاعد کنیم که به صندلی ارگونومیک نیاز داریم؟ چگونه مدیر خود را متقاعد کنیم که به صندلی ارگونومیک نیاز داریم؟ on12/31/2017 8:45:30 PM N/A

چگونه مدیر خود را متقاعد کنیم که به صندلی ارگونومیک نیاز داریم؟

حتما میدانید که یک صندلی ارگونومیک با طراحی مناسب، جزء حیاتی یک محیط کار با بهره وری مطلوب میباشد. ایمنی در حین انجام کار اداری و حفظ سلامت جسمی، با یک صندلی ایمن تعریف و قوام می یابد. یک صندلی اداری ارگونومیک که شرایط الزامی محافظتی را از کمر، پاها، گردن، کفل و دستها به عمل آورده و به طور مشهودی سبب کاهش التهابات اندامهای حساس و از بین رفتن تمرکز فشار در مرکز ثقل بدن میشود و همچنین الگوی غلط نشستن را اصلاح مینماید. از مهمترین ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک، قابلیت تنظیم اجزاء  و تمهیدات محافظتی جهت پشتیبانی نقاط آسیب پذیر و تناسب با خصوصیات و نیازهای کاربر میباشد.

ما مقالات متعددی را در خصوص آسیبهای ناشی از نشستن مداوم و لزوم به کارگیری صندلی ایمن ارسال نموده ایم.  در این مقاله به این امر میپردازیم که چگونه میتوانید مدیر خود را متقاعد کنید که به یک صندلی ارگونومیک نیاز دارید.


آغاز مباحثه

هنگامی که میخواهید در مورد خرید تجهیزات تازه با مدیر خود گفتگو کنید، به خاطر داشته باشید که این تجهیزات باید به نحوی برای سازمان سودمند باشند. زیرا مدیر یک مجموعه به ناچار همواره مراقب کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری مجموعه خود است. شما باید این موضوع را در برنامه ریزی برای طرح گفتگوی خود مد نظر داشته باشید تا برای او نیز بتوانید تبیین کنید.
بنابراین مانور شما برای درخواست یک صندلی ارگونومیک از مدیرتان، باید بر محور منافعی که از این طریق عاید سازمان خواهد شد متمرکز باشد. مدیران همیشه در هر نوع سرمایه گذاری و صرف هزینه، باید در صدد حصول نتیجه مطلوب و بهره مندی از منافع ناشی از آن باشند تا بتوانند روند صرف بودجه را برای روسای خود توجیه نمایند. بنابراین بهترین روش برای گشودن باب گفتگو در مورد خرید صندلی ایمن آن است که بتوانید آنها را متوجه مزایای جمعی این اقدام نمایید.

 

 

 

مزایای یک صندلی ارگونومیک

ما پیش از این درباره فقدان ساز و کار و ملاحظات ارگونومیکی در محیطهای اداری و هزینه هایی که متوجه افراد و سازمانها میکند،بسیار سخن گفته ایم. از رایج ترین عوارض میتوان به ناراحتی های اسکلتی عضلانی مانند دردهای مزمن کمر و گردن، آسیبهای مهره ای، کشیدگی و تاندون و پیوندهای عصبی و سندرم کارپال تونل اشاره نمود. خسارات مستقیم این موضع برای سازمان عبارت است از تحمیل غرامت و هزینه های درمانی افراد و جریمه های قانونی، خسارات غیرمستقیم نیز شامل مواردی از قبیل عدم حضور کارکنان در محل کار و تعویق انجام امور شغلی، تادیه بیمه های پزشکی، هزینه خلاء نیروهای مجرب و آموزش نیروهای جایگزین، و بالاخره کاهش چشمگیر نرخ بهره وری و سرانه تولید یا خدمات سازمان میباشد. به این موارد باید برخی از هزینه های جنبی غیرقابل پیش بینی را نیز افزود.

به همین دلیل استفاده از صندلی های اداری ارگونومیک توسط کارمندان، میتواند از طریق عوامل تعیین کننده، نقش به سزایی را در کاهش خسارات مستقیم و غیر مستقیم، ایفاء میکند. مهمترین این عوامل عبارتند از کاهش صدمات ناشی از کار، افزایش بهره وری، و ارتقاء سطح عملکرد و تعهد کارکنان از طریق حفظ ایمنی و رضایتمندی شغلی.

 

کاهش صدمات ناشی از کار: یک صندلی اداری ارگونومیک، از طریق کاهش فشار بر روی نواحی مهمی همچون گردن، کمر، شانه ها، ساعد و مچها، و همچنین حفظ الگوی بدنی ایمن موجب کاهش آسیبهای محل کار میگردد. کاهش التهابات و رفع تمرکز فشار در نواحی مهم بدن، از بروز عوارض ذکر شده جلوگیری نموده و صدمات ناشی از وضعیت غیرایمن در حین فعالیتهای شغلی را مرتفع میسازد.

 

ارتقاء سطح بهره وری: گزینه های تنظیمی متعدد که یکی از شاخص ترین ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک است، سبب انطباق پذیری کامل این عامل با انواع گروههای بدنی کاربران و فعالیتهای گوناگون آنها میشود. یک صندلی ارگونومیک که به خوبی با شرایط فردی شما تنظیم شده باشد از طریق بالابردن سطح آسایش عمومی، افزایش بازه های زمانی فعالیت را در پی دارد. ضمن اینکه علاوه بر طولانی تر شدن زمان فعالیتهای مستمر، به واسطه آرامش روانی و عدم وجود ناراحتی و درد و خستگی، تمرکز و دقت بالاتر  در این زمینه را فراهم می کند.

افزایش رضایت شغلی: صندلی های ارگونومیک بسیار راحت تر از صندلی های معمولی هستند، زیرا آنها بدن کاربر را به طور کامل در بر میگیرند و نواحی درگیر در فرایند نشستن را محافظت میکنند. به کارگیری یک صندلی اداری ارگونومیک به شما اجازه میدهد تا بدون دغدغه فکری و تحمل ناراحتی روی وظایف شغلی خود تمرکز کنید، همچنین باعث ایجاد آرامش روانی، رضایت خاطر و اتخاذ موضع مثبت ذهنی در مورد سازمان میگردد.

 

توجیه هزینه ها

در وهله نخست شاید مدیران شما بر این باور باشند که صرف هزینه جهت تهیه صندلی های ارگونومیک، غیرضروری و بر خلاف منافع سازمان است. شما باید آنها را متقاعد کنید که تهیه تجهیزات ارگونومیک در اصل میتواند یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه و درازمدت برای سازمان باشد. برای این مقصود وضعیت فعلی خود را تشریح کنید، اینکه صندلی غیرایمن مورد استفاده شما تا چه میزان موجب درد و خستگی و آسیبهای جسمی میگردد و شما به واسطه بروز این موارد مجبور هستید بطور مداوم دست از کار کشیده و در اطراف قدم بزنید تا بدن شما کمی استراحت نماید. توضیح دهید که این وقفه های مستمر و مداوم تا چه حد به تمرکز و بهره وری مطلوب شما در یک روز کاری لطمه میزند.

تاثیرات منفی و ناخوشایندی که صندلی فعلی به ایمنی و کارآیی شما وارد میکند را روی یک کاغذ بیاورید و در مقابل آن اثرات مثبت و مطلوبی که یک صندلی ارگونومیک میتواند ایجاد نماید را بنویسید و نشان دهید که از این طریق تا جه حد عملکرد مفید شغلی شما را بهبود میبخشد. شرح دهید که چرا یک صندلی ارگونومیک باعث میشود شما مدت زمان بیشتری را بدون وقفه روی وظایف خود تمرکز  نمایید و در نتیجه بهره وری خود را افزایش دهید. باید بتوانید اثبات کنید که در درازمدت چگونه شما که یک نیروی آشنا به کار و مجرب هستید را به طور مستمر در مسیر شغلی خود نگاه میدارد و مانع خسارات مستقیم و غیرمستقیم برای سازمان میگردد.

موفقیت شما در قانع کردن مدیر خود بستگی به این امر دارد که بتوانید به وجهی مستدل و با ارائه فاکتورهای تعیین کننده، تاثیر این اقدام مهم را به نمایش بگذارید. میتواند برای اثبات ادعاهای خود از منابع موثق آمار خسارات ناشی از آسیبهای حین کار در سازمانهای مشابه را گزارش کنید و با ذکر دقیق موارد مهم وی را قانع نمایید. سعی کنید حتی المقدور از پیچیده کردن مباحث بپرهیزید، بهتر است در صورت امکان برای اثبات برخی مقولات از گزینه های بصری مانند گراف ها و نمودارهای مربوط بهره ببرید تا منظور خود را بهتر منتقل نموده و نیروی تحلیل منطقی او را یاری دهید.

کلید موفقیت شما در توجیه مناسب هزینه مربوطه از طریق تقابل سودها و زیانها میباشد.

 

 

جمع بندی

شاید قیمت صندلی های ارگونومیک از صندلی های معمولی بالاتر باشد. اما تهیه آن میتواند از طریق کاهش خسارات محل کار و افزایش بهره وری پرسنل، برای سازمان تبدیل به یک سرمایه گذاری با سوددهی مطلوب گردد و به واسطه ارتقاء رضایت روانی کارکنان به افزایش تعهد کاری و مسئولیت پذیری آنها بیانجامد. بدیهی است که یک تیم کاری راضی و تندرست و با انگیزه، عملکرد بسیار موثرتری نسبت به گروهی کارمند ناراضی، خسته و آزرده دارد که از دردهای گوناگون رنج میبرند و به بهانه های مختلف در محل کار خود حاضر نمیشوند.

بنابراین اگر به خوبی قادر به ترسیم و توصیف این وضعیت باشید، بی گمان در متقاعد نمودن مدیران خود برای تجهیز فضای کار با صندلی های ارگونومیک موفق خواهید بود.

کلمات کلیدی
صندلی ارگونومیک صندلی اداری صندلی کامپیوتر صندلی دی ایکس ریسر صندلی طبی صندلی گیمینگ صندلی ایمن صندلی- گیمینگ- ارگونومیک- اداری- برتر- دی ایکس ریسر- DXRACER صندلی مناسب من انتخاب صندلی ارگونومیک صندلی استاندارد