مقالات

ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک on12/3/2017 7:17:00 PM N/A

ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک

چگونه باید صندلی اداری مناسبی را انتخاب کنیم؟

به طور معمول کار کردن در دفاتر یا ادارات، مستلزم صرف وقت زیاد در حالت نشسته است که در این وضعیت، فشار زیادی به نواحی گوناگون بدن، از جمله ستون فقرات وارد می آید. برای جلوگیری از بروز و پیشروی ناراحتی‌ها و عوارض گوناگون ناحیه کمر و ستون فقرات، بسیار مهم است که شما  از یک صندلی اداری ارگونومیک بهره ببرید که ضمن داشتن طراحی مناسب، از ناحیه کمر و قسمت تحتانی ستون مهره ها نیز به خوبی حفاظت کند، و همچنین موجب اصلاح وضعیت نشستن گردد.

اما بهترین نوع صندلی اداری ارگونومیک کدام است؟ صندلی های اداری ارگونومیک بسیاری در بازار وجود دارد، اما یک صندلی ارگونومیک با کیفیت و ایمن باید از جهات مختلف دارای خصوصیاتی باشد. موارد مهمی وجود دارند که باید در انتخاب یک صندلی اداری ارگونومیک، به آنها توجه داشت. وجود این ملاحظات در طراحی صندلی ادارای، سبب میشود تا هر کاربر با توجه به ویژگی های فیزیکی و نوع نیازهای خود بتواند بهترین بهره را از آن ببرد.

در این مقاله به تشریح مهمترین عواملی می پردازیم که علیرغم صندلی های عادی در انواع ارگونومیک به آنها توجه میشود . این عوامل سبب میگردد تا یک صندلی به عنوان ابزاری کلیدی و مهم برای کار اداری،بسیاری از بروز بسیاری مشکلات مثل خستگی های مفرط عضلانی و دردهای اسکلتی ناحیه ستون فقرات جلوگیری کرده و یا آن را کاهش دهد.

مهمترین عواملی که در طراحی یک صندلی اداری ارگونومیک باید به آنها توجه شده باشد عبارتند از:

 

  • ارتفاع نشیمنگاه : ارتفاع نشیمنگاه یک صندلی اداری ارگونومیک باید به راحتی قابل تنظیم باشد. یک پیستون گازی پنوماتیک که امر تنظیم ارتفاع را تسهیل میکند، بهترین نوع ممکن برای این مکانیزم است. یک صندلی اداری با بازه ارتفاع نشیمنگاه بین 40/6 تا 53/3 سانتی متر از کف، معمولا برای اکثر افراد قابل استفاده میباشد که در حالت ایده آل باید رانها در حالت کاملا افقی، و راستای ساعدها تقریبا همسطح میز کار باشد.

 

  • عرض و طول نشیمنگاه : یک نشیمنگاه باید دارای وسعت کافی، یعنی عرض و طول مناسب برای راحتی کاربر به هنگام نشستن باشد. معمولا عرضی برابر 43 تا 51 سانتیمتر، برای یک صندلی اداری مناسب است. همچنین طول یا به عبارتی عمق نشیمنگاه (از جلو تا عقب نشیمنگاه) نیز باید برای راحتی کاربر، (در حالی که بین 5 تا 9 سانتیمتر فاصله میان پشت زانوها تا جلوی نشیمنگاه باشد)، کمر کاربر با قسمت تکیه گاه مماس باشد. ضمن اینکه ترجیحا زاویه نشیمنگاه را نیز باید تا حدودی بتوان تنظیم نمود.

 

  • پشتیبانی از گودی کمر: حفاظت از ناحیه تحتانی ستون مهره ها یا گودی کمر، در یک صندلی اداری ارگونومیک بسیار حائز اهمیت است. ستون مهره ها در ناحیه مذکور دارای یک انحنای کاو طبیعی می باشد و نشستن طولانی مدت بدون محافظت از این بخش میتواند منجر به بروز انحرافات یا تخت شدن این انحنای طبیعی گردد، و این امر به مرور بافت میان مهره ای و ساختار ستون فقرات را با مشکلات جدی مواجه خواهد نمود. صندلی اداری ارگونومیک باید دارای یک ناحیه پشتیبان قابل تنظیم برای گودی کمر باشد تا هر کاربر به راحتی بتواند آن را با شرایط فیزیکی خود تنظیم نماید.

 

  • تکیه گاه : عرض تکیه گاه یا پشتی یک صندلی ارگونومیک باید بین 30 تا 48 سانتیمتر باشد. این تکیه گاه بهتر است از نشیمنگاه جدا بوده و حتما زاویه آن باید قابل تنظیم باشد. این بخش باید با توجه به فرم طبیعی کمر انسان و در نظر گرفتن انحنای ستون فقرات طراحی شده باشد و کاربر با تکیه بر آن احساس راحتی نماید. در صورتی که نشیمنگاه با پشتی صندلی متصل باشد ، پشتی باید دارای قابلیت تنظیم زاویه و یک مکانیزم قفل در زاویه دلخواه باشد تا از پس زدن ناخواسته هنگام تکیه دادن کاربر جلوگیری شود.

 

  • جنس نشیمنگاه: تشک یک صندلی اداری ارگونومیک باید دارای ضخامت کافی برای نشستن راحت در دوره های طولانی زمانی باشد. همچنین وجود یک روکش پارچه ای یا چرمی با بافت تنفسی و قابلیت تهویه، بسیار حائز اهمیت است.

 

  • دسته صندلی: دسته صندلی اداری باید قابل تنظیم باشد، این بخش باید به کاربر اجازه دهد تا به راحتی ساعد و آرنج خود را در حالت استراحت قرار دهد و شانه ها کاملا راحت و آزاد باشند. در هنگام تایپ کردن نباید آرنج زاویه تند یا حاده داشته باشد.

 

  • مفصل گردشی: همه صندلی های اداری ارگونومیک باید در ناحیه اتصال پایه به نشیمنگاه دارای یک مفصل گردشی باشند که به راحتی قابل چرخش بوده و به کاربر اجازه دهد تا بدون کشیدن بدن خود، به تمام زوایا و نواحی میزکار دسترسی داشته باشد.
کلمات کلیدی
صندلی اداری صندلی ایمن صندلی دی ایکس ریسر صندلی کامپیوتر صندلی ارگونومیک ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک