مقالات

میز کامپیوتر و نشستن پشت آن میز کامپیوتر و نشستن پشت آن on11/13/2017 7:16:24 PM N/A

میز کامپیوتر و نشستن پشت آن

نشستن پشت میز کامپیوتر
میانگین مدت زمانی که مردم جهان برای انجام کارهایشان روی صندلی و پشت میز کامپیوتر مینشینند، روز به روز در حال افزایش است. پیشرفتهایی که در زمینه فناوری اطلاعات صورت گرفته جهان را تبدیل به یک دهکده کوچک، و کامپیوترها را تبدیل به یکی از رایج ترین لوازم زندگی نموده است که در دسترس همگان قرار دارد. امروزه بشر برای طیف وسیعی از کاربردها به کامپیوتر روی آورده و در این رهگذر طی ساعات طولانی صندلی کامپیوتر خود  و میز کامپیوتر را ترک نمیکند.

هم اکنون امور بیشماری همچون ارتباطات، تحصیل، انجام امور شغلی، سرگرمی، دریافت خدمات گوناگون، داد و ستد و حتی تامین مایحتاج زندگی توسط کامپیوترها انجام میشود و حتی اقشار فرودست جوامع نیز به آسانی به این دستاورد حیرت انگیز دانش بشری دسترسی دارند.

 

میز کامپیوتر

 

فراگیرتر شدن کامپیوترها و گسترش کاربردهای گوناگون آن، سطح جدیدی از پدیده های مثبت و منفی را در فراروی انسان مدرن قرار داده است که از مهمترین پدیده های منفی میتوان به آسیبهای اجتماعی و خسارات بهداشتی و پزشکی اشاره نمود. این تحول فراگیر و تبدیل شدن بسیاری از عملکردهای زندگی به نرم افزار، به رشد سریع عوارض بهداشتی نیز منجر شده که عمده ترین آنها، مشکلات بینایی و سردردهای میگرنی ناشی از تشعشعات مانیتورها و همچنین آسیبهای کالبدی و اسکلتی است که در اثر نشستن در بازه های زمانی طولانی بروز خواهدنمود.

در دهه نود میلادی با افزایش ساعات نشستن افراد در مقابل صفحه نمایش کامپیوترها، این بیماری ها نیز افزایش یافت و درصد کاربران کامپیوتر که دچار این مشکلات میشدند روز به روز بالاتر میرفت. این امر در اواخر دهه نود و اوائل هزار سوم تبدیل یه یک بحران سراسری در بیشتر کشورهای جهان شد و دغدغه خاطر بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران و شرکتهای گوناگون گردید. تا اینکه با کوششهای بسیار انقلاب عظیمی در صنایع وابسته پدید آمد؛ «انقلاب صندلی ارگونومیک»

 

میزهای کامپیوتر

 

حداقل 85 درصد از کسانی که به طور مستمر از کامپیوتر و صندلی و میز کامپیوتر بهره میگیرند، در مقاطعی دردهای ستون فقرات و گودی کمر، یا عوارض گردن و شانه ها را تجربه نموده اند، که شایع ترین این دردها دردهای قسمت تحتانی ستون مهره ها یا اصطلاحا گودی کمر و توده خلفی بالای لگن خاصره میباشد. موضوع اینجاست که این دردها تنها آزاردهنده و تحمل ناپذیر نیستند، بلکه میتوانند منجر به کاهش سطح بهره وری عمومی، وارد آمدن خسارات هنگفت اقتصادی، هدر رفتن زمان و انرژی و آسیبهای جبران ناپذیر تندرستی شوند. آمارها نشان میدهد بیش از 70 درصد از کسانی که دچار دردهای ناشی از نشستن مستمر هستند، از یک صندلی کامپیوتر باکیفیت و طبی استفاده نمی کرده اند. این امر دو دلیل عمده دارد، یکی عدم آگاهی از اهمیت به کارگیری یک صندلی ایمن هنگام کار با کامپیوتر است و دیگری بالاتر بودن نسبی قیمت این نوع از صندلی ها.

تقریبا تمامی افرادی که در آنها عوارض ناشی از نشستن مستمر شدت یافته و مجبور به دریافت خدمات پزشکی و درمانی شده اند، اذعان میکنند به کارگیری به موقع یک صندلی ارگونومیک و ایمن، به مراتب به صرفه تر از هدر رفتن وقت، انرژی، پول و بروز صدمات جبران ناپذیر سلامتی میباشد. شاید هنوز هم بسیاری از افراد به اهمیت این موضوع پی نبرده باشند، اما سوابق آماری نشان میدهد تهیه و به کارگیری صندلی استاندارد طبی، ضمن افزایش چشمگیر بهره وری کاری، به مراتب بسیار ارزانتر از هزینه های درمانی و خسارات گوناگون ناشی از ابتلا به عوارض مذکور تمام میشود.

پس اگر شما هم از آن دسته از کاربران کامپیوتر هستید که هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند، بهتر است همین امروز به فکر پیشگیری از بروز خطرات جبران ناپذیر آینده باشید.

 

صندلی کامپیوتر  

کلمات کلیدی
اهمیت نشستن وضعیت اندامی نشستن صندلی اداری صندلی ایمن صندلی اداری صندلی دی ایکس ریسر صندلی ارگونومیک صندلی طبی صندلی کامپیوتر دردهای کمر و گردن میز کامپیوتر