مقالات

تفاوت صندلی کامپیوتر دی ایکس ریسر؛ فوم سرد اوپن سل تفاوت صندلی کامپیوتر دی ایکس ریسر؛ فوم سرد اوپن سل on11/12/2017 3:15:12 PM N/A

تفاوت صندلی کامپیوتر دی ایکس ریسر؛ فوم سرد اوپن سل

صندلی کامپیوتر دی ایکس ریسر فوم اوپن سل که با گدازش سرد تولید میشود یک ماده مدرن است خواص منحصر به فردی دارد. این ماده فشار خارجی را در سرتاسر سطح تماس بطور مساوی توزیع نموده و همواره شکل اصلی خود را حفظ میکند.

فوم سرد اوپن سل برای اولین بار بیش از 40 سال  پیش، در تلاش برای بهبود کیفیت صندلی های خلبانان هواپیما توسط پژوهشگران ناسا ساخته شد. هم اکنون این ماده بدلیل راحتی فراوان، ایمنی بالا و عمر طولانی در طراحی صنایع هوایی، صندلی اتومبیل های مسابقه و صندلی ارگونومیک دی ایکس ریسر به کار میرود.صندلی کامپیوتر

فوم اوپن سل تحت فرایند بسیار پیشرفته و آزموده شده ای با گدازش سرد تولید میشود. امروزه پژوهشها به سمتی هدایت شده که محققان دریافته اند استفاده از فوم اوپن سل که با فناوری پیشرفته و با فرایند گدازش سرد (Cold-Cure) تولید میشود، به دلیل ویژگی ارتجاعی و بافت میکروملکولی خاص این ماده، از ایمنی بسیار بالایی برخوردار بوده و نقش به سزایی در کاهش دردها و عوارض ناشی از نشستن طولانی بازی میکند. اما دلیل این ادعا چیست؟

 

صندلی کامپیوتر

 

با بررسی دقیقتر و با برگزاری پژوهشهای متعدد، دانشمندان دریافتند که مهمترین تفاوت این ماده با فومهای معمولی در عملکرد آن به هنگام اعمال نیرو میباشد. به این معنی که آرایش ملکولی فوم سرد اوپن سل و وجود حبابهای هوا و همچنین پیوستگی و تراکم بافت این ماده، سبب ایجاد خاصیت ارتجاعی بسیار موثری شده که آسایش و ایمنی بسیار بالایی را برای کاربران ایجاد میکند. هنگامی که کاربر روی یک صندلی با فوم معمولی مینشیند، به دلیل فرو رفتن در این فوم، و گسیختگی شکل طبیعی آن، عضلات  درگیر با فرایند نشستن برای حفظ حالت ایستایی بدن، بطور پیوسته در حالت انقباض یا بسته قرار میگیرند. اما نشستن بر روی صدلی با تشک و پشتی ساخته شده از فوم ضخیم ویکپارچه اوپن سل به گونه دیگری اتفاق می افتد، تراکم و خاصیت ارتجاعی قوی فوم اوپن سل به هنگام وارد آمدن نیرو باعث میشود تا فرم خود را همواره حفظ کند. بنابراین بدن در قالب ارگونومیک طراحی شده فوم ساکن شده و با ایستایی بالا جای میگیرد. در این حالت نیاز به تحریک عصبی و عملکرد قوی ماهیچه ها به حداقل میرسد، بنابراین از حالت انقباض و بسته  خارج شده و به حالت باز یا حالت استراحت در می آیند. تاندون ها و بندهای عصبی نیز از وضعیت اتساع خارج شده و زانو، مفصل لگن و گردن، در حالت پایدار و طبیعی قرار میگیرند. خواص ارتجاعی و توزیع نیروی اوپل سل همچنین موجب جلوگیری از وارد آمدن فشار به نواحی خاص بدن شده و با از بین بردن نقاط تمرکز فشار ریسک بروز آسیبهای بافتی-عضلانی و ایجاد لخته های خونی را به میزان چشمگیری کاهش میدهد. علاوه بر این سطح خستگی نیز کاهش می یابد.

 

صندلی کامپیوتر

تشک، پشتی و کوسنهای طبی صندلی ارگونومیک دی ایکس ریسر، تماما از فوم سرد اوپن سل یکپارچه ساخته شده اند.

 

خاصیت توزیع نیرو در سطح، و کشش بافتی در فوم های معمولی بسیار پایین تر از فوم سرد اوپن سل می باشد.تشک، تکیه گاه و بالشتکهای یک صندلی ارگونومیک ساخته شده با فوم اوپن سل، همگی از ضخامت و تراکم قابل توجهی برخوردار است و این موارد به حفظ فرم طبیعی بدن و اصلاح وضعیت نشستن حتی در حین ساعات طولانی کار کمک میکند. فیزیوتراپیست ها و متخصصین ارتوپدی معتقدند «بد نشستن» منشا ابتلا به درد های مزمن و انواع عوارض  عضلانی و اسکلتی است و همواره به بیماران مبتلا به این ناراحتی ها توصیه میکنند از صندلی طبی که دارای طراحی ارگونومیک بوده و به اصلاح وضعیت نشستن کمک میکند، استفاده نمایند. دلیل این امر باز هم به آرایش میکروملکولی فوم صندلی های مذکور باز میگردد، زیرا فوم سرد ضخیم و یکپارچه و با تراکم بالا، همواره شکل خود را حفظ میکند و نیروی وارده ناشی از وزن بدن کاربر را در سطح فوم توزیع نموده و با حفظ طراحی اصلی خود، بدن را در بر گرفته و کاربر را وادار به نشستن با وضعیت صحیح میکند. ضمن این که فرد احساس راحتی و آسودگی بسیار بالایی را تجربه مینماید. این امر در هنگام نشستن های مستمر و طولانی مدت اهمیت فوق العاده خود را نشان میدهد. زیرا دلیل اصلی کاهش ریسک بروز بیماری های ستون مهره، زوال انحنای گودی کمر و عوارض بافت بین مهره ای مانند دیسک میشود. افزون بر اینها فرم ثابت و ارگونومیک تشک و پشتی صندلی کامپیوتر های مذکور باعث نگه داشتن کمر و ستون فقرات در زاویه مطلوب و کاهش التهابات عصبی و ماهیچه ای میگردد و طبیعتاً فشار به پشت ران و کفل و خطر ابتلا به عوارضی مانند فیسور و لختگی خون را کاهش میدهد.

کلمات کلیدی
فوم سرد فوم اوپن سل فوم طبی صندلی طبی صندلی ارگونومیک صندلی اداری صندلی گیمینگ صندلی دی ایکس ریسر صندلی کامپیوتر