مقالات

پشتی ارگونومیک صندلی پشتی ارگونومیک صندلی on11/11/2017 3:43:08 PM N/A

پشتی ارگونومیک صندلی

تاثیرات استفاده از یک بالشتک طبی با طراحی ارگونومیک در خلال نشستن های طولانی مدت چیست؟

 

علل و عوامل مختلفی وجود دارد که میتواند منجر به بروز دردهای گودی کمر و ابتلا به عوارض بخش تحتانی ستون مهره ها گردد. یکی از مهمترین این عوامل نشستن در بازه های زمانی  طولانی و با روال مستمر می باشد که در این حالت بخش تحتانی ستون مهره ها در ناحیه ای که اصطلاحا به آن گودی کمر گفته میشود، در وضعیت نامطلوب و با انحنای شدید و یا کاهش انحنای طبیعی قرار میگیرد، فشار شدیدی به نسوج و اجزای آن وارد میشود. مدتی پیش گروهی از پژوهشگران مطالعات گسترده ای را برای یافتن راهکارها و ابزارهای محافظت از این بخش بدن و حفظ انحنای طبیعی پایین ستون مهره ها در هنگام نشستن انجام دادند. عده ای از این محققان عوامل بروز این ناراحتی ها را بررسی نموده و روشهایی را برای جلوگیری از ابتلا به این عوارض، و ارتقاء سطح آسودگی و ایمنی افراد در هنگام نشستن طولانی یافتند، و پس از پردازش همه داده ها نتایج این پژوهش بطور رسمی ارائه گردید. هدف این پروژه طراحی و ابداع بالشتک طبی با بافت منعطف و بدون تغییر شکل،  و منطبق با فرم انحنای ستون مهره ها و توده خلفی دو طرف آن و بالای لگن خاصره بود، که بتواند بسیار  ایمن تر از پشتی صندلی های رایج  که بدون ملاحظات ارگونومیک طراحی و تولید شده اند، به افراد و بیماران مبتلا به درد ناحیه تحتانی کمر کمک کند.

 

نشستن طولانی مدت، بدون محافظت از بخش تحتانی ستون مهره ها و گودی کمر سبب بروز دردها و عوارض مضمن بسیاری میگردد.

 

در این پژوهش بیست و هشت نفر که برخی از آنها دارای سابقه کمردرد بودند؛ به مدت سی دقیقه روی یک صندلی اداری معمولی نشستند. در خلال این مدت فاکتورهای عصبی مرتبط با ناحیه گودی کمر این افراد با ابزار پیشرفته بررسی و ثبت گردید. بطور مشخص راحتی و وضعیت مطلوب اسکلتی-عصبی در بخشهایی از این نواحی مشاهده میشد که فشار مستقیم، در شعاع چند میلیمتری آن مستقر نبود. همچنین عمده سیگنالهایی که حاکی از التهاب و موقعیتهای نامطلوب عصبی در سرتاسر ستون مهره ها بود، مربوط به بخش پایین تکیه گاه صندلی که فاقد ساز و کار پشتیبانی از شکل طبیعی بدن بود، دیده میشد.

در مرحله بعدی پژوهش، بالشتک طبی ارگونومیکی را که پژوهشگران طراحی نموده بودند، در اختیار داوطلبان قرار گرفت تا بر پشتی صندلی های اداری معمولی نصب کرده و دوباره سی دقیقه روی صندلی بنشینند.

وقتی پارامترهای مرتبط اندازه گیری و با نتایج مرحله قبل مقایسه شد، مشخص گردید که بالشتک ارگونومیک طراحی شده، انحراف 14 درجه ای کاو، و 7/2 درجه ای کوژ ستون مهره ها را اصلاح نموده و بیش از 90 درصد از فشار مضاغف وارده به نواحی مذکور را کاهش داده است. همچنین بطور شگفت انگیزی مشاهده گردید کوسن طبی طراحی شده منطبق با فرم طبیعی بدن، فشار وارده بر ستون مهره ها و لگن را با نرخ متعادل 0/17 پاسکال بر سرتاسر ناحیه مذکور توزیع و از تمرکز فشار در نواحی بخصوص جلوگیری نموده است.

 

بالشتک طبی DXRACER قابل نصب بر روی تمام صندلی ها حتی صندلی اتومبیل می باشد.

 

نتایج این پژوهش که توسط گروهی از دانشمندان برد پژوهشی اسکلت و ستون فقرات کالج اتاوای کانادا صورت پذیرفت، نشان میدهد که استفاده از یک بالشتک سرتاسری ارگونومیک، که منطبق با ساختار طبیعی بدن طراحی شده و دارای بافت منعطف و بدون تغییرشکل باشد، میتواند برای بیماران مبتلا به کمردردهای مزمن یا افرادی که بطور متوالی روی صندلی مینشینند، ایمنی و محافظت طبی فوق العاده ای را تامین نماید. این تحقیقات نشان داد استفاده از وسیله ای با مشخصات مذکور همچنین از عوارضی همچون انحراف خمیدگی ستون مهره ها یا از بین رفتن انحنای طبیعی آن، بیماری های دیسک کمر و عوارض بافت بین مهره ای را در گروه های متفاوتی از کاربران جلوگیری نموده و به طرز چشمگیری سبب رفع دردهای مزمن و خستگی های مفرط ناشی از نشستن طولانی مدت میگردد.

کلمات کلیدی
بالشتک طبی بالشتک پشتی ارگونومیک محافظت از گودی کمر کوسن طبی کمر صندلی دی ایکس ریسر DXR|ACER SC05/N تاثیر استفاده از پشتی طبی صندلی ارگونومیک صندلی ارگونومیک