مقالات

6 مزیت سلامتی استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار 6 مزیت سلامتی استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار on10/31/2017 7:19:35 PM N/A

6 مزیت سلامتی استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار

 نشستن در یک وضعیت ثابت در حین کار، فشار زیادی را بر ستون مهره ها وارد میکند. در این مقاله دلایل اینکه چرا شما به یک صندلی مهربان و بی‌ضرر نیاز دارید، تشریح شده است.با گروه مهندسین تخت جمشید همراه باشید !

 

آیا شما هر روز بیش از 6 ساعت را پشت میز کار میگذرانید؟

آیا بطور معمول در پایان روز، وقتی محل کار خود را ترک میکنید، در ناحیه کمر، شانه ها و گردن احساس درد و ناراحتی میکنید؟

به احتمال زیاد شما باید صندلی کار خود را تغییر دهید.

 

دکتر آچیریا جاناوی، مشاور و فیزیوتراپیست ارشد استخوان و مفاصل در بیمارستان بمبئی میگوید: «وقتی در دفتر خود مشغول کار هستید، به ناچار زمانی طولانی را بر روی یک صندلی مینشینید. طرفنظر از دفتر کار، نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، در هرکجا بد و نامطلوب است. زیرا در این حالت فشار زیادی بر ستون مهره ها وارد می‌آید.»

صندلی ارگونومیک تفاوتهای کلی با صندلی های معمولی و رایج دارد. صندلی ارگونومیک به طور ویژه برای جلوگیری از واردآمدن فشار و خستگی مضاعف در هنگام کار، بر ساختار اصلی بدن شما، طراحی شده است.

 

در اینجا مزایای استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار از نظر دکتر جاناوی بیان میگردد.

 

 

1 – پشتیبانی از وضعیت درست بدن:

 

شاید مهمترین دلیل اینکه بیشتر مردم هنگام نشستن پشت میز کار، بطور ناخودآگاه به وضعیت نادرست و نامناسب گرایش دارند، استفاده از صندلی های معمولی رایج باشد. یک صندلی ارگونومیک به خودی خود این مشکل را برطرف میسازد، زیرا دارای تمام شرایط لازم برای ایجاد وضعیت صحیح نشستن همانند محافظت از سر و گردن برای جلوگیری از خستگی و فشار میباشد. بعلاوه با تنظیم ارتفاع مناسب برای نشمینگاه صندلی، قرار گرفتن کف پاها روی زمین، ایجاد زاویه 90 درجه زانوها و هم‌راستایی آن با کفل، تامین میشود. این اصلاحات بطور خودکار به شما کمک میکند تا وضعیت صحیح اندام خود را در هنگام نشستن حفظ کنید.

 

 

 

2- راحتی و آسایش بیشتر:

 

صندلی های ارگونومیک همواره راحت تر از صندلی های معمولی است. زیرا آنها با ملاحظات حفاظت از بدن کاربر طراحی شده اند؛ شما به آسانی قادر به تنظیم تمام اجزاء آن هستید تا به وضعیت مناسب با اندام خود دست یابید، و این امر به راحتی و آسودگی بیشتر این صندلی‌ها می‌انجامد.

 

 

 

3-کاهش ریسک ابتلا به عوارض گردن:

 

نشستن طولانی مدت بدون پشتیبانی از سر و گردن، موجب بروز درد و نارحتی در ناحیه گردن و شانه ها میشود. این امر حتی بعد از مدتی سبب ابتلا به بیماریهای مهره گردن میگردد. صندلی‌های ارگونومیک داری یک پشت سری مناسب برای محافظت از سر و گردن بوده تا حتی در حین نشستن طولانی، از درد و خستگی این نواحی جلوگیری نماید. این ویژگی به خصوص برای افرادی که در هنگام کار مجبور به انجام مکالمات طولانی با تلفن هستند، بسیار مفید و ضروری می‌باشد.

 

 

 

4- کاهش ریسک ابتلا به کمردرد:

 

همه صندلی های ارگونومیک دارای تکیه گاهی هستند که از انحنای طبیعی ستون مهره ها پشتیبانی میکند. بر خلاف نمونه های معمولی، در این صندلی‌ها تکیه گاه به اندازه کافی بلند است تا سرتاسر کمر و سر و گردن کاربر را پوشش دهد. همچنین در برخی از صندلی های ارگونومیک امکان تنظیم زاویه تکیه‌گاه بیش از 90 درجه نیز وجود دارد.

 

 

6 مزیت سلامتی استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار

5- کاهش فشار وارده بر ران و کفل:

صندلی های معمولی عموما داری سطح نشیمنگاه سختی هستند. بنابراین وقتی بر روی آنها مینشینید، فشاری مضاعف بر پشت رانها و کفل وارد میشود.اما صندلی های ارگونومیک دارای تشک نشیمنگاه عمیق و انعطاف پذیری هستند. قطر تشک نشیمنگاه در این صندلی بین 6 تا 10 سانتیمتر متغیر است، که این عامل سبب جلوگیری از خستگی و فشار بر کفل و رانها میگردد.

 

 

6- انجام آسانتر کارها:

همه اجزاء اصلی صندلی های ارگونومیک، بسته به انواع فعالیتهایی که شما در پشت میزکار انجام میدهید قابل تنظیم هستند. همچنین وجود یک مفصل گردشی در این نوع، به کاربر امکان چرخش و حرکت چالاک به اطراف را بدون نیاز به برخاستن، نیم‌خیز شدن، کشیدن و پیچ دادن به بدن میدهد و انجام فعالیت های پشت میز را آسانتر میسازد.

 

 

6 مزیت سلامتی استفاده از صندلی ارگونومیک در هنگام کار

 

دکتر جاناوی می‌افزاید : «مردم باید بدانند که صندلی اروگونومیک درمان همه دردها و مشکلات ناشی از کار کردن نیست. علاوه بر جدی گرفتن ملاحظات ارگونومیکی در محل کار، آنها همچنین باید به وضعیت صحیح نشستن خود در پشت میز کار نیز توجه داشته باشند. حتی پس از استفاده از صندلی ارگونومیک عادت به نشستن خمیده و قوز کردن پشت میز میتواند انواع موجب بروز انواع مشکلات شود. به همین دلیل انجام برخی حرکات فیزیکی و تمرین ها نرمشی نیز برای حفظ سلامتی ضروری است.»

 

 

کلمات کلیدی
شش مزیت سلامتی صندلی اداری صندلی ارگونومیک صندلی دی ایکس ریسر محل کار ادارات