مقالات

چرا استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک در محیط کار حائز اهمیت است؟ چرا استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک در محیط کار حائز اهمیت است؟ on10/31/2017 7:01:15 PM N/A

چرا استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک در محیط کار حائز اهمیت است؟

دلایل اهمیت استفاده از یک صندلی قابل تنظیم ارگونومیک در دفتر کار چیست؟


سالانه هزاران نفر در سرتاسر جهان دچار خسارات ناشی آسیبهای محل کار میشوند. اما موضوع به همین جا ختم نمیشود.

به گزارش گروه مهندسین تخت جمشید هزینه های هنگفتی که از این بابت متوجه بهره وری شرکتها و خروجی سالانه تولید میشود را نیز باید در نظر داشت. تنها در سال 2004 میلادی  56 میلیارد دلار خسارت ناشی از صدمات محل کار گزارش شده است. همچنین در سال 2005 میلادی کاگران سرتاسر جهان در مجموع 80 میلیون روز کاری را در اثر صدمات فوق از دست داده‌اند.

اصولاً برای صاحبان هر نوع کسب و کاری کاهش میزان این خسارات ضروری و حیاتی است. در اغلب موارد این امر به معنای بکارگیری تجهیزات مناسب در محیط کار میباشد. در مورد کارکنان ادارات، شرکتها و دفاتر، یکی از اصلی ترین تجهیزات صندلی کار میباشد. بطور معمول این دسته از کارکنان روزانه حدود 8 ساعت را در محل کار میگذرانند. اگر صندلی کار این افراد مطابق با ملاحظات ارگونومیک طراحی نشده باشد، بدون شک این امر آسیبها و خسارات مذکور را متوجه انها میسازد.

بر این اساس، کاملا قابل درک است که چرا کارشناسان ایمنی و بهداشت، استفاده از صندلی مناسب و ایمن را مهمترین عامل در بهبود وضعیت تجهیزات کار میدانند.

 

برخورداری از صندلی اداری مناسب  ارگونومیک

 

شاید یک صندلی ارگونومیک به تنهایی عامل کاهش صدمات ناشی از کار نباشد. اما این عامل در کنار تمرینات مخصوص ارگونومیک، نه تنها باعث کاهش خطرات و آسیبهای جدی میگردد، بلکه به بالارفتن میزان بازدهی و خروجی مطلوب کارکنان نیز کمک شایانی میکند.

مطالعات نشان میدهد که استفاده از صندلی های قابل تنظیم و ایمن، به همراه آموزش و تمرینات ارگونومیک جهت بهبود وضعیت نشستن، موجب کاهش چشمگیر صدمات ارتوپدی و دردهای عضلانی میگردد. بر اساس این تحقیقات تنها همین دو عامل فوق به آسانی نرخ بهره‌وری کاری افراد را تا 17/5 درصد افزایش میدهد.

این موارد به نحو تجربی و عینی نیز کاملا مشهود است. بسیاری از کارفرمایان و صاحبان مشاغل، برای کاهش هزینه ها از مواد و تجهیزات ارزان و بی کیفیت بهره میبرند، اما آمار نشان میدهد این امر در درازمدت خسارات به مراتب بزرگتری را برای آنها به بار خواهد اورد. پژوهشهای متعدد ثابت نموده که استفاده از صندلیهای با کیفیت و ارگونومیک، یکی از مهمترین عوامل داشتن کارکنان خشنود و کسب و کاری با بهره وری بالا، و  همچنین جلوگیری از پرداخت غرامتهای کلان بر اثر دعاوی حقوقی پرسنل میباشد.

مطابق این پژوهشها تجهیز محیط های کار با صندلی های ارگونومیک و به کار بستن برخی تمهیدات ایمنی، به میزان قابل ملاحظه ای موجب کاهش صدمات ناشی از کار در ادارات و شرکتها میگردد.

 

بهره گیری از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک در محیط کار، به کاهش ریسک ابتلا به صدمات گوناگون و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌انجامد.

 

 

 

  •  استفاده از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک به همراه ارائه آموزش های ایمنی، و به کار بستن تمرینات ارگونومیک، در هر روز کاری بطور موثر سبب کاهش خطر ابتلا به عوارضی همچون، آسیبهای ستون مهره، زوال عضلانی و دردهای مزمن مفاصل میشود.

 

  • در سال 1990 میلادی محققان در یافتند  واحدهای شغلی که به بهینه سازی تجهیزات کار با محصولات ارگونومیکی، اقدام نموده اند افزایش 17/5 درصدی نرخ بهره وری را در مقایسه با دیگر محیطهای کاری داشته اند.

 

  • تحقیقات در سال 2003 میلادی ثابت نمود  کارکنانی که در محیط کار صندلی مناسب قابل تنظیم و آموزشهای ارگونومیک دفترکار دریافت نموده اند، 17/7 درصد بازدهی بیشتری نسبت به دیگر عوامل کاری داشته اند.

 

 

 

از همه این آمارها و تحقیقات میتوان نتیجه گیری کرد که به کار بستن تمهیدات ارگونومیکی نشستن پشت میزکار، امری است که تمامی کارفرمایان و صاحبان مشاغل می‌بایست به ان توجه جدی داشته باشند همچنین با استفاده از صندلی های ارگونومیک آسایش، ایمنی و بهره وری بیشتر عوامل کار در ادارات و دفاتر نضمین میگردد.

 

کلمات کلیدی
صندلی اداری صندلی ارگونومیک محل کار ادارات صندلی دی ایکس ریسر چرا استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک در محیط کار حائز اهمیت است؟