مقالات

نحوه تنظیم صندلی های اداری نحوه تنظیم صندلی های اداری on8/21/2016 5:18:26 PM N/A

نحوه تنظیم صندلی های اداری

مهمترین ویژگی یک محیط کاری خوب چیست؟

محیط های کاری اداری باید به شخص امکان نشستن راحت و انجام وظایف  بر روی صندلی اداری و در عین حال حرکات دلخواه درهنگام کار را بدهند. سه ناحیه تماس در فضای کاری وجود دارد که بر استقرار کارمند اثر می گذارد: صندلی اداری ، صفحه کار (معمولا میز یا صفحه کلید) و زمین . برای اطمینان از بیشترین حد ممکن در راحتی استقرار دوتا از این عوامل باید تنظیم شوند.

اگر نمی توانید هیچ یک از این نیازها را براورده نمایید ، اما بدانید که تنظیم کامل و صحیح صندلی اداری و صندلی طبی کامپیوتر واجب است. گزینه دیگر و شاید ارجح ترین گزینه یک میز اداری کاملا قابل تنظیم است. اگر چه قیمت چنین میزی ممکن است ان را از میان گزینه ها حذف کند.گزینه دیگر که ارزانتر هم هست استفاده از یک صندلی طبی قابل تنظیم برای راحتی و امنیت در استقرار می باشد.

در هنگام انتخاب یک صندلی طبی اداری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

یک اصل اساسی ارگونومی این است که هیچ انسانی به عنوان انسال میانه یا میانگین وجود ندارد. با این حال فراهم کردن یک صندلی ارگونومیک ویژه که مشخصا برای یک فرد طراحی شده باشد عملا امکان پذیر نیست. تنها راه حل این است که به کارمندان امکان تنظیم کامل صندلی هایشان را بدهیم که تعداد زیادی از انها با ان راحت باشند (معمولا 90 درصد از جمعیت؛ کارمندانی که عضو جمعیت 5 درصدی کوتاه قد ترین و بلند قد ترین ها هستند به صندلی هایی نیاز دارند که بر اساس نیاز آنها ساخته شوند)

صندلی اداری را انتخاب کنید که :

کنترل اسان داشته و کاربری و نشستن بر روی آن اسان باشد.

ارتفاع و شیب آن قابل تنظیم باشد.

فشاری به پشت ران یا زانوهای شماوارد نسازد.

گوشه جلویی آن به سمت زمین خم شده باشد.

پارچه استفاده شده در ان لیز نباشد و قابل عبور برای جریان هوا باشد.

پشتی آن برای قسمت تحتانی پشت شکل داده شده باشد.

صندلی اداری دارای پنج نقطه محکم استقرار باشد.

صندلی اداری چرخ یا غلتک های مناسب با نوع کف زمین داشته باشد.

صندلی کامپیوتر مکانیسم چرخش مناسب داشته باشد.

وقتی قسمت بالایی دست هایتان اویزان است و قسمت جلویی دست 90 درجه با قسمت بازو دارند  تکیه گاه های دست تا ارتفاع ارنج قابل تنظیم باشند .

تکیه های بازو مزاحم حرکات ازاد داخل محیط کاری نشوند.

ممکن است بخواهید پاسخ های اسناد  OSH ، صندلی ارگونومی ، را نیز برای جزیات خرید یک صندلی خوب بررسی کنید.

چطور می توانم صندلی اداری ام را با قد خودم تنظیم کنم؟

 

جلوی صندلی کامپیوتر بایستید . ارتفاع را طوری تنظیم کنید که بالاترین نقطه ی صندلی (در موقعیت افقی)دقیقا زیر کشکک زانوی شما باشد.

روی صندلی بنشینید و پاهای خود را درست و صاف روی کف زمین نگه دارید.

بررسی کنید که فضای بین گوشه جلوی صندلی و قسمت پایینی پاها (ماهیچه ساق پا)به اندازه یک مشت گره کرده فاصله داشته باشد.(تقریبا 5 سانتی متر یا 2 اینچ).

 

تکیه گاه پشتی را انقدر بالا و پایین و و عقب و جلو ببرید تا با گودی کمر شما متناسب شود.

درست بنشینید بطوری که دستهایتان در دوسمت باشند . ارنج هایتان را با زاویه تقریبا 90 درجه خم کنید و  ارتفاع تکیه گاه بدست ها را تنظیم کنید تا وقتی که به سختی قسمت پایینی ارنج هایتان را لمس کند.

اگر دست شما روی پایین ترین سطح تکیه گاه ها بازهم ارنج های شما را بالا نگه می دارند می توانید تکیه گاههای دستی را از صندلی جدا کنید.

شیب صندلی اداری نیز به دلخواه شما به جلو و عقب  قابل تنظیم است.

کارهای اداری مختلف تجهیزات ، لوازم جانبی و چیدمان مختلف می طلبد.با این وجود صندلی و تنظیمات آن اکثرا در یک محیط اداری معمولی ثابت می مانند.

 

کلمات کلیدی