مقالات

صندلی ارگونومی صندلی ارگونومی on7/16/2016 12:38:58 PM N/A

صندلی ارگونومی

صندلی ارگونومی جزو صندلی گیمینگ نسل جدید است که از طراحی خاص و منحصربفردی برخوردار است. اصلی ترین وظیفه و کارکرد صندلی ارگونومیک طراحی ابزار و وسایلی برای سلامت فیزیکی بدن انسان است. افرادی که در شرکت ها و ادارات مختلف کار می کنند مجبور هستند ساعت های متمادی بر روی صندلی بنشینند که اگر از صندلی مناسبی استفاده نکنند ستون فقرات بدنشان با مشکل جدی مواجه می شوند.

البته در اینجا علم ارگونومیک به کمک بشر آمده تا با طراحی و تولید وسایلی از این آسیب ها جلوگیری کند، بنابراین خرید وسایل و ابزار بر اساس استانداردهای ارگونومیک باید توجه ویژه شود.

یکی از این وسایل و ابزار صندلی ارگونومی است و البته قبل از خرید باید بدانید کدام صندلی جزو صندلی های ارگونومی محسوب می شوند.

استفاده از صندلی ارگونومی باعث برطرف شدن نیاز کاربر و راحتی کار وی خواهد شد. برخی از ویژگی های صندلی ارگونومی به شرح زیر می باشد، ارتفاع صندلی ارگونومی باید قابل تنظیم باشد، یعنی این نوع صندلی ها دارای اهرمی هستند که قابلیت تنظیم دارند. ارتفاع مناسب یک صندلی اداری برای اکثر مردم، در حدود 40.50 تا 53.34 سانتی متر باید باشد؛ البته  هر کاربر می تواند این صندلی ها را نسبت به قد خود تنظیم کند که بتواند پاها را جمع یا دراز کند.

تکیه گاه صندلی ارگونومی و صندلی گیمینگ باید در حدود 30 الی 48 سانتی متر پهنا باید داشته باشد. اگر تکیه گاه و نشیمن گاه از هم جدا  باشند باید زاویه تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد، تکیه گاه صندلی ارگونومی باید بتواند منحنی طبیعی ستون فقرات را تحت پوشش دهد. البته برخی صندلی ها تکیه گاه و نشیمنگاه آن یک تکه است، به همین دلیل باید صندلی به گونه ای باشد که زاویه آن در جلو یا عقب قابل تنظیم باشد. از طرفی صندلی ارگونومیک دارای یک سیستم قفل ایمنی است که از عقب رفتن تکیه گاه جلوگیری می کند و به همین دلیل کاربر در یک زاویه مناسب نگه داشته می شود.

صندلی ارگونومی باید دارای پهنا و قعر از قسمت جلو تا پشت صندلی باشد که هر فردی که بر روی آن می نشیند احساس راحتی داشته باشد. معمولا قعر 43 تا 50 سانتی متر یک گودی استاندارد است، به اندازه ای این قعر صندلی باید باشد که به که کاربر برای جلو و عقب رفتن بر روی صندلی جا داشته باشد.

صندلی ارگونومی باید قادر باشد فرورفتگی و برآمدگی های کمر را تحت پوشش قرار دهد و ستون فقرات یک منحنی به سمت داخل است و نشستن برای مدت طولانی بدون پوشش ناحیه کمر می تواند عواقب سنگینی برای ناحیه کمر داشته باشد.

یه طور کلی یک صندلی ارگونومی باید از یک تشک مناسب برای نشیمن گاه و تکیه گاه برخوردار باشد که استفاده کننده بتواند برای مدت طولانی که بر روی آن می نشیند احساس راحتی کند؛ البته بهتر است این تشک برای نفس کشیدن و هوا جا داشته باشد و از یک سطح سخت و سفت تشکیل نشده باشد.

به طور کلی استفاده از صندلی ارگونومی سلامت بدن را تضمین می کند البته به شرطی که از انواع تقلبی آن استفاده نشود و حتما از شرکت های معتبر مثل گروه مهندسین تخت جمشید خریداری شود.

 

کلمات کلیدی