مقالات

صندلی اداری صندلی اداری on7/16/2016 12:38:27 PM N/A

صندلی اداری

صندلی اداری باید قابلیت های خوبی برای راحتی استفاده کننده داشته باشد تا بتواند برای مدت طولانی قابل نشستن باشد، مخصوصا در ادارات یا سازمان ها که بیش از هشت ساعت بر روی صندلی اداری نشسته می شود چنانچه مناسب نباشد مطمئنا آسیب هایی به ناحیه کمر وارد خواهد کرد.

صندلی اداری از جمله لوازمی است که در طراحی و تولید آن لازم است نکات ایمنی و حفاظتی خاصی رعایت شود تا تاثیر مستقیمی بر روی سلامتی انسان خواهد داشت. شاید برای هر کسی این مورد پیش آمده باشد که برای مدت طولانی از یک جا نشستن خسته شوید و احساس کمردرد کنید این موضوع بیشتر به این مورد برمی گردد که از صندلی مناسبی استفاده نکرده اید؛ البته باید روش های صحیح نشستن نیز از طرف استفاده کننده رعایت شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که در طراحی صندلی اداری بایددر نظر گرفته شود این استد که صندلی برای چه کاربردی در چه فضایی و توسط چه مقامی در سازمان مورد استفاده قرار میگیرد به عنوان مثال هر کاربرد مدیریت،انتظار،نشیمن و.. هر یک خصوصیاتی خاص خود را میطلبد که در طراحی و ساخت با توجه به نیاز وکاربرد لحاظ میگردد.

استفاده ار صندلی اداری غیر استاندارد و نامتناسب نه تنها در زیبایی محیط اداری تاثیر منفی بسزایی میگذارد بلکه ممکن است باعث ایجاد اثرات زیانبار  وناراحتی در استفاده کننده شود که این به نوبه خود علاوه ار به خطر انداختن سلامت اتفاده کنندگان باعث ایجاد خستگی ودر نتیجه کاهش رانمان کاری افراد خواهد شد

ویژگیهای صندلی اداری مناسب

شاید تا به حال واژه ارگونومیک را زیاد شنیده باشید  ارگونومیک بدین معناست که هر وسیله‌ای مانند میز یا صندلی که متناسب با ویژگی‌های بدن انسان ساخته شده باشد.

وقتی یک  صندلی اداری از طراحی ارگونومیک برخوردار است و صندلی ارگونومیک به حساب می اید ، قادر است که وزن یا در واقع سنگینی شما را بر روی بخش‌های مختلف بدن،  حین استفاده از صندلی اداری به نحو مطلوبی تقسیم کند. در این میان بحث ارتفاع صندلی یکی از موارد تاثیرگذار در تقسیم متناسب وزن حین نشستن است؛ در واقع صندلی اداری نه باید خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه. اگر بیش از اندازه بلند باشد، به نواحی درونی زانو در حین نشسنتن  فشار وارد می‌شود و در حالی‌که هیچ وزنی روی پاهای شما نیست، قسمت‌های دیگری از بدنتان تحت فشار زیادی قرار دارند. همچنین چنانچه صندلی بیش از حد کوتاه باشد سنگینی را بر روی استخوان‌های نشیمنگاه شما حین نشستن افزایش قابل توجهی میدهد مه در دراز مدت میتوتند سلامت شمارا به طور جدی تهدید نمایید

پس صندلی اداری متناسب صندلی است که از نظر ارتفاع متغییر بوده  قابل تنظیم باشد. پس لازم است هنگام استفاده از صندلی اداری هنگامی که روی صندلی می‌نشینید، و ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود، تنظیم کنید.که این مهم با توجه به اینکه در طول روز ساعات زیادی را از صندلی اداری استفاده میکنید باید حتما رعایت کرده تا سلامتیتان به خطر نیفتاده وهمچنین در طول استفاده وکار خستگی کمتری را متحمل شوید.

استانداردهای مختلفی در سطح بین‌المللی، برای انواع صندلی‌ها از جمله صندلی‌های اداری وجود دارد

برخی از این استانداردها در قالب همان ایزوهای معروف (ISO) که زیاد در مورد کالاهای مختلف در موردشان شنیده‌اید، ارائه می‌شوند. ISO 9241 یا الزامات ارگونومیک که در محل کار از آنها استفاده میشود .

 

 

 

کلمات کلیدی